Zdjęcia z przebiegu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w naszej szkole

Co roku 2 kwietnia w naszej szkole obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z uwagi na to, że w tym roku ten dzień przypadł w sobotę, obchody zostały przeniesione na poniedziałek 4 kwietnia.

Tego dnia SP3, solidaryzując się z osobami w spektrum autyzmu, przybrała kolor niebieski. W holu szkoły została umieszczona gazetka „Drzewa życzliwości”, którą wykonali uczniowie podczas „Lekcji akceptacji”. Zostawili oni na „drzewach” miłe słowa lub życzenia kolegom i koleżankom w spektrum autyzmu. Prelekcje w wybranych klasach IV-VII przeprowadziła koordynatorka obchodów Katarzyna Górska.

Natomiast w klasach I-III wychowawcy przeprowadzili lekcje, mające na celu choć częściowe przybliżenie uczniom, czym jest spektrum autyzmu, poprzez projekcje filmików czy czytanie psychoedukacyjnych bajek. Następnie wspólnie z nimi wykonali plakaty promujące Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Pedagożki szkolne jednogłośnie wybrały najładniejsze plakaty, i tak wśród klas ex aequo I miejsca zajęły klasy Id, IIc i IIIa.

Wszystkie podjęte działania miały na celu poszerzanie świadomości i tolerancji naszych uczniów wobec osób w spektrum autyzmu. Tolerancja nie jest kwestią instynktu, lecz świadomości. Odpowiednia wiedza zmienia świadomość społeczeństwa wobec osób w tym spektrum. Często pewne zachowania nietolerancyjne mogą wynikać z niewiedzy, stereotypów czy też mitów krążących w społeczeństwie. Dlatego zorganizowane w szkole obchody przyczyniły się do pełniejszego zrozumienia i akceptacji wobec osób w spektrum autyzmu.

Katarzyna Górska