WITRAŻE W GALERII SZTUKI W IŁAWIE

10 maja 2019r. uczniowie klasy I d po raz kolejny w ramach zajęć plastycznych wybrali się z wychowawcą Anną Barbarską do Galerii Sztuki przy ulicy Niepodległości w Iławie. Celem wyjścia było własnoręczne wykonanie przez dzieci witrażowych żaglówek w postaci magnesów lub zawieszek.

Każde  dziecko miało za zadanie wykonać żaglówkę, która kojarzyć się będzie z jeziorem Jeziorak w naszym mieście Iława. Prowadzący warsztaty rozdali uczniom do wyboru 3 szkiełka w różnych kolorach (jedno miało być kadłubem, drugie i trzecie żaglem). Każde dziecko przygotowało swój projekt żaglówki. Następnie wszystkie szkiełka musiały być dobrze wyszlifowane pilnikiem. Brzegi owijaliśmy taśmą miedzianą, a potem je wygładzaliśmy, to był najtrudniejszy etap pracy. Przygotowane części witrażu układaliśmy obok siebie na serwetce. Brzegi smarowaliśmy topnikiem, a potem przy pomocy fachowców, każdy uczeń miał możliwość lutowania wszystkich złączy po obu stronach żaglówki cyną.

Na zakończenie zajęć dzieci mogły zrobić z żaglówki magnes (np. na lodówkę) lub zawieszkę.

Podczas warsztatów panowała  miła, radosna atmosfera dzięki wspólnym śpiewom i recytacji wierszy. Każde dzieło było jedyne w swoim rodzaju i posiadało odrobinę duszy artysty, co stanowiło gwarancję oryginalności i niepowtarzalności.

autor: Anna Barbarska