Góra Dylewska bez tajemnic

Na początku października w naszej szkole został zrealizowany projekt, współfinansowany przez Lokalną Organizację Turystyczną w Iławie.

kliknij aby zobaczyć więcej zdjęćProjekt nosił tytuł „Góra Dylewska bez tajemnic” został opracowany przez nauczycielki : Jolantę Dumkiewicz, Justynę Kruszyńską, Jagodę Maślaną i Grażynę Ziomek. W przedsięwzięciu tym wzięli udział uczniowie czterech klas : Ia (integracyjnej), IVa (integracyjnej), IVb oraz VI b. Uczestnicy projektu wyjechali rano dwoma autokarami na Górę Dylewską. Na miejscu wyznaczyli za pomocą kompasów oraz obserwacji terenu kierunki świata i wyruszyli ścieżką dydaktyczną nad Jezioro Francuskie. Po drodze uczniowie mieli rozpoznawać gatunki roślin i drzew, zbierać materiał przyrodniczy oraz fotografować ciekawe okazy przyrodnicze.

Nad jeziorem obserwowali roślinność przybrzeżną i poznali historię genezy nazwy zbiornika. Po powrocie ze ścieżki uczestnicy zostali podzieleni na grupy i uzupełniali karty pracy związane z wiadomościami dotyczącymi roślinności i zwierząt występujących na tym terenie. Pomocą służyły im przewodniki do oznaczania roślin i zwierząt oraz lupy. Po zakończeniu zadań rozpalono ognisko i pieczono kiełbaski.

Dzięki realizacji tego zadania uczniowie poznali walory okolic Góry Dylewskiej , umiejętnie korzystali z różnych źródeł wiedzy przyrodniczej, pomocy oraz przyrządów przyrodnika, wyrabiali nawyki dbania o środowisko.

Tekst Grażyna Ziomek, Fot. Jolanta Dumkiewicz