Z wizytą w iławskiej Kuźni Talentów

W czwartek 24 maja wspólnie z panią asystent – panią Joanną i wychowawczynią świetlicy - panią Magdą liczna grupa świetliczan udała się na spotkanie z lokalnym artystą, człowiekiem roku 2017 – panem  Markiem Kałużą. Po zapoznaniu się z podstawowym warsztatem i narzędziami prawdziwego pasjonaty, rzeźbiarza, takimi jak: dłuto, rylec i młotek zostaliśmy zaproszeni do wnętrza Kuźni talentów, gdzie w oczy rzuciły się nam niezwykle ciekawie wykonane prace, rzeźby, naczynia i mnóstwo innych, starych przedmiotów, posiadających niejednokrotnie ciekawą historię. Dowiedzieliśmy się od od pana Marka, że był on kiedyś "poszukiwaczem skarbów" i stąd te pamiątki oraz, że od 30 lat prowadzi zajęcia z rzeźbiarstwa, gdzie każdy może spróbować swoich sił.

Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały wspaniałych opowieści o odkrywaniu własnego powołania oraz o trudzie tworzenia w drewnie. Jego prace możemy spotkać na całym świecie, a każde ze swoich niepowtarzalnych dzieł autor dumnie podpisuje  "Iława" zaznaczając i rozsławiając miejsce, z którego pochodzi. Świetliczanie poddali się twórczej pasji i próbowali rzeźbić w drewnie, co nie jest wcale łatwą sztuką. Hojnie obdarowani przez artystę cennymi wskazówkami oraz wiedzą praktyczną uczniowie naszej szkoły obiecali, że pozyskaną wiedzę wykorzystają w przyszłości.

Za urocze chwile, przekazanie cennych informacji w formie ciakawych warsztatów dla dzieci, raj dla oczu z oglądania wspaniałych dzieł serdecznie dziękujemy i życzymy jeszcze więcej kreatywnych pomysłów, ludzi godnych naśladowania do tworzenia pięknej, niepowtarzalnej sztuki oraz historii.

Magdalena Pernak