Zima w świetlicy

Pierwszy tydzień lutego wprowadził do świetlicy atmosferę najzimniejszej pory roku - zimy. Podczas zajęć, dzieci bliżej przyjrzały się obecnie panującej zimie i poznały wszystkie jej walory. Dzięki obejrzanemu filmowi edukacyjnemu, odpowiedzieliśmy na pytanie: “Skąd bierze się śnieg?”. Świetlice ozdobiły prace plastyczne pt. “Zimowy pejzaż”, które zostały wykonane białą farbą na niebieskim tle. Przy pomocy płatków kosmetycznych oraz brokatu, powstały przepiękne zimowe krajobrazy. Dzieci puściły wodze fantazji, podczas wykonywania wyjątkowych projektów zimowych – czapek oraz wymarzonych łyżew.

Kolejny tydzień lutego wprowadził nas do tematu  “Bezpieczeństwa w sieci”. W dobie pandemii i coraz częstszego spędzania czasu przed komputerem, przypomnienie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń z dostępem do Internetu, okazało się bardzo potrzebne. Dzieci obejrzały cykl filmów “Sieciaki”, dzięki któremu dowiedziały się, jakie zagrożenia płyną z korzystania z sieci. Wychowankowie podzielili się tym, jak spędzają czas w Internecie, tworząc prace plastyczne “na ekranie komputera”. Oglądając prezentację o historii komputerów, dzieci poznały jak powstawały komputery i Internet, a największe zaskoczenie wzbudził wygląd pierwszego na świecie komputera. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie: czy w przyszłości mogą zastąpić nas komputery lub roboty?

9 lutego w świetlicy obchodziliśmy  Międzynarodowy Dzień Pizzy, dzięki któremu poznaliśmy wiele ciekawostek o tym włoskim przysmaku. Podsumowaniem tego pysznego tematu była praca plastyczna obrazująca kawałek ulubionej pizzy. Natomiast w Tłusty Czwartek, który w tym roku przypadł na 11 lutego,  zgłębiliśmy historię tradycji jedzenia pączków oraz poznaliśmy przysmaki przygotowywane w ten dzień w innych krajach. Powstały smakowicie wyglądające projekty cukiernicze donut’ów oraz pączków. W kolejnych dniach lutego, przyszedł czas na tematy walentynkowe. Rozmawialiśmy o tradycjach walentynkowych oraz o tym, jak obchodzone są walentynki w innych krajach. Staraliśmy się zdefiniować słowa: miłość, przyjaźń i sympatia. Zgodnie z tradycją dzieci przygotowały kartki walentynkowe oraz upominki. Powstały także wyjątkowe serca walentynkowe, wykonane techniką dmuchania farby. Pod koniec tygodnia odbyła się impreza walentynkowa, podczas której atrakcją były nie tylko tańce, ale również fotobudka, która wzbudziła wiele radości. Zobacz zdjęcia

Witamy po feriach

Pierwszy tydzień po feriach obfitował w wiele ciekawych wydarzeń świetlicowych. W dniu 18 stycznia 2021 roku obchodziliśmy Dzień Bałwana. Z tej okazji uczniowie wykonali piękne bałwanki z papieru, które zamieszczone na jednej z tablic wprowadzają zimowy klimat do naszej świetlicy.

Następnie w dniu 20 stycznia 2021 roku świętowaliśmy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o tych przemiłych stworzeniach, a mianowicie, jakie wyróżniamy gatunki pingwinów, gdzie żyją, co lubią jeść oraz jakie mają przyzwyczajenia. Podsumowaniem zdobytej wiedzy była zabawa w „Prawda – fałsz”, podczas której nasi wychowankowie udowodnili, jak wiele zapamiętali z przeprowadzonych zajęć.

Czytaj więcej: Witamy po feriach

Żegnamy październik

W drugiej połowie października mieliśmy okazję poznać tajniki zdrowia. Obejrzeliśmy film edukacyjny o zbilansowanej diecie dziecka. Dowiedzieliśmy się czym są witaminy i dlaczego warto jeść warzywa i owoce. Rozmawialiśmy z dziećmi o tym, jak ważne jest to co jemy i jak wpływa to na nasze samopoczucie, zdrowie oraz wygląd. Uświadomiliśmy sobie funkcje snu i aktywności fizycznej w naszym życiu. Poznaliśmy tajniki jogi, próbując wykonać 12 podstawowych pozycji.

Czytaj więcej: Żegnamy październik

Pasowanie na świetliczanina

W dniu 28.10.2020r. odbyła się uroczystość „Pasowania na świetliczanina”. Uczniowie klas pierwszych, by przystąpić do grona „świetlików”, musieli przejść bardzo ważny test gotowości świetlicowej, który składał się z kilku prób – próby zabawy, próby wiedzy, próby wygimnastykowania języka, próby znajomości regulaminu świetlicy oraz próby śpiewu. Wszystkie te próby pierwszaki zaliczyły wzorowo. Pani wicedyrektor Jolanta Chalińska pasowała naszych uczniów na świetliczanina. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodki poczęstunek. Zobacz zdjęcia

Przyszedł październik

W pierwszym tygodniu października realizowaliśmy w naszej świetlicy temat pt. „Dbajmy o naszą planetę”. W ramach tego wychowawcy przygotowali ciekawą prezentację o naszej planecie Ziemi. Podczas zajęć rozmawialiśmy z wychowankami o tym, co to jest ekologia, o zagrożeniach naszej planety oraz co należy robić, aby o nią dbać. Odpowiedzieliśmy sobie na ważne pytanie – po co nam segregacja? Wykonaliśmy prace plastyczno - techniczne, które przedstawiały makiety śmietników do segregacji oraz odpady. Obejrzeliśmy również film pt. „niePOTRZEBNI”, który przybliżył nam temat recyklingu. Następnie zaprojektowaliśmy własną odzież z różnokolorowych worków na śmieci. Powstała także niezwykła biżuteria z plastikowych butelek oraz kolorowych włóczek wełny. Na zakończenie naszych prac, odbył się świetlicowy pokaz mody. Podsumowaniem tematu ekologii było wykonanie ekologicznej gazetki promującej dbanie o naszą planetę.

Czytaj więcej: Przyszedł październik

Witamy w świetlicy!

W pierwszych tygodniach roku szkolnego 2020/2021 w naszej świetlicy wiele się działo.

Do szkoły przybyli nowi uczniowie klas pierwszych, którzy zostali zapoznani z nowym miejscem, jakim jest świetlica oraz jej wyposażeniem. Poznali zasady panujące w świetlicy oraz obowiązujący regulamin. Wszystkie dzieci uczęszczające do świetlicy wykonały swoje portrety, które ozdobiły naszą świetlicę.

Czytaj więcej: Witamy w świetlicy!