Wizyta pracowników Schroniska OTOZ Animals

We wtorek, 20 marca, gościliśmy w naszej świetlicy wyjątkowych gości. Zaproszeni przez nas pracownicy Schroniska dla Zwierząt w Iławie przedstawili prezentację na temat swojej pracy, podopiecznych schroniska oraz sposobów, w jaki każdy z nas może im pomóc. Na początku zobaczyliśmy zdjęcia tego, co aktualnie znajduję się na terenie schroniska – boksy, wybiegi dla psów, izolatka, kociarnia. Następnie poznaliśmy święta, które każdego roku obchodzone są przez sympatyków zwierząt. Są to m. in. Dzień Kota, Dzień Kundelka czy Święto Zwierząt.

Kolejnym punktem prezentacji było poznanie zwierząt przebywających w schronisku. Najdłużej przebywający pies trafił do schroniska w 2009 r. Zwierzęta trafiają za kraty schroniska głównie z powodu nieodpowiedzialności ludzi. Większość z nich wybiera się na samodzielne „wycieczki”, po czym błąkają się i wreszcie trafiają do schroniska, a stamtąd często dotychczasowy właściciel ich nie odbiera. Inne zostają odebrane interwencyjnie od właściciela z powodu zaniedbań i złego stanu zdrowia. Nasi uczniowie dowiedzieli się też o wrażliwości zmysłów zwierząt oraz psiej i kociej mowie ciała.

Na koniec pracownicy uwrażliwili dzieci, że zwierzęta to nie zabawki. To żywe istoty, którymi trzeba się opiekować. Zaprosili także do odwiedzin schroniska i adopcji psa lub kota. Każdego dnia ponad 100 psów przebywających w boksach czeka na wyprowadzenie na spacer, a wolontariuszem za zgodą rodziców może zostać każde dziecko. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą stałymi gośćmi w Schronisku dla Zwierząt w Iławie.

Anna Melka