„Kto ratuje jedno życie, ten jakby cały świat ratował”…

22 marca 2018 r. uczniowie kl. VI c mieli okazję spotkać się na lekcji historii z p. Heleną Szachniewicz, jedną z 6706 osób w Polsce, które otrzymały medal Sprawiedliwy wśród  Narodów Świata. Pani Helena medal odebrała osobiście w Nowym Jorku. Do dziś pozostaje w kontakcie z potomkami osób, którym ona i jej rodzina uratowali w czasie II wojny światowej życie.

Pani Helena Szachniewicz w dniu wybuchu wojny miała 10 lat i mieszkała na Wołyniu. Do Iławy trafiła wraz z rodziną w 1945 r. Bardzo ciekawie opowiedziała uczniom swoje wojenne losy i wielokrotnie podkreślała, że nie życzy nikomu, aby przeżył to, co ona. Uczniowie zadali p. Helenie wiele pytań i byli pod wrażeniem jej przeżyć.

Spotkanie mogło się odbyć dzięki pomocy p. Kingi Groszkowskiej i p. Doroty Gerczak z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Iławie. Zapraszamy też do galerii zdjęć.

Tekst i fotografie: Sylwia Lewandowska